Listed below are the undergraduate and graduate award winners for Oral and Poster Presentations at the 2017 Emerging Researchers National (ERN) Conference in STEM.
 

Undergraduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Yari Mosley, University of Arkansas Pine Bluff
Elizabeth Quaye, University at Buffalo

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Jordan Branch, Spelman College
Sarah Chaji, University of Georgia
Gina Dabbah, California State University, Monterey Bay
Ebony Hargrove-Wiley, Tuskegee University
Michael Hopkins, North Carolina Central University
Alex Valenzuela, California State University
Coty Weathersby, University of Wisconsin, Madison
Zoe Yeoh, Gettysburg College

Second Place
Robert Emeh, Alabama State University
Christian Thomas, Dillard University
Sarah Wong, University of Southern California

Third Place
Ayana Mitchell, University of Maryland, Baltimore County
Philomena Nwanze, North Carolina Central University
Mahtab Waseem, Howard University


Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Brenda Eap, California State University, Los Angeles

Second Place
Cameron Earl, California Institute of Technology

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Kaila Holloway, Howard University
Sergio Jacinto, California State University, San Bernadino
Audrey Kishishita, California State University, Los Angeles
Donta Samuel, Clark Atlanta University
Hannah Smith, University of Illinois
Chanell Upshaw, Miami University

Second Place
Juston Crosby, Western Michigan University
Clilia Davis, University of the Virgin Islands

Third Place
Megan Taylor, Tuskegee University

 


Computer Sciences and Information Management

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Anthony Powell, Texas Southern University

Second Place
Andrew Morgan, Youngstown State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Therrick-Ari Anderson, Lincoln University of Missouri
Kofi Forsan, Delaware State University
Christian Murga, University of Texas, El Paso
 


Ecology, Environmental and Earth Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Margaret Carolan, Virginia Tech

Second Place
Mekiya Fletcher, Virginia State University

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Usaama Van, City College of New York

Second Place
Farjana Shati, New York City College of Technology

Third Place
Raisa Roxas, Norfolk State University
Kelvin Santana Rodriguez, University of Puerto Rico, Itumacao
 


Mathematics and Statistics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Isaac Wright, Savannah State University

Second Place
William Noland, North Central College

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Chanae Ottley, University of the Virgin Islands

 


Nanoscience and Physics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Jaime Moya, New Mexico State University
Camilla Schneier, University of Pennsylvania

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Kleyser Lopez, North Carolina Central University
Lauren Weiss, Amherst College

Second Place
Angelina Gallego, Hampton University
Jala Redmon, Alabama State University
Luis Rivera, Lake Sumter State College


Science and Mathematics Education/Social and Behavioral Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Karien Dixon, Tougaloo College

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Villisha Gregoire, University of the Virgin Islands
Juanita Morris, Virginia State University


Technology and Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Katy Gerace, Penn State University
Matlock Mennu, University of South Florida
Beatriz Quinones-Colon, University of Puerto Rico Mayaguez

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Kyrstyn Ong, Swarthmore College
Serrae Reed, University of Houston
Alicia Thomas, Talladega College
Stephanie Wilcox, Texas A&M University

Second Place
Zachary Shepard, Assumption College


Graduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Sheree Finley, Alabama State University
Grace Mavodza, Howard University
Matilde Miranda, University of California, Los Angeles


Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Devin Guillory, Jackson State University

Second Place
Bethzaely Fernandez-Reyes, University of Puerto Rico Mayaguez


Computer Sciences and Information Management

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Alexander Ing, California State University, Dominguez Hills,


Ecology, Environmental and Earth Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Ranalda Tsosie, University of Montana


Nanoscience

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Monique Farrell, Norfolk State University
Prafat Tejaswint, Norfolk State
Donald White, Tuskegee University


Physics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Harry Burton, Delaware State
Samuel Uba, Alabama A&M University


Science and Mathematics Education

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Emily Oshita, North Carolina State University


Social and Behavioral Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Lauren Distler, University of New Mexico


Technology and Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Lucien Gassie, University of Miami

Second Place
Erica Dasi, University of Maryland Baltimore County

Third Place
Zachary Ballard, University of California, Los Angeles