Listed below are the undergraduate and graduate award winners for Oral and Poster Presentations at the 2015 Emerging Researchers National (ERN) Conference in STEM.

Undergraduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Ruka Aderogba, Hunter College (CUNY)
Andra Bates, University of Arkansas at Pine Bluff
Emmanuel Fordjour, University of Texas at Arlington
Naomi Nkinski, University of Washington

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Waynesha Blaylock, Tougaloo College
Rojelio Elias Alvarado, University of Texas
Cristina Torres Caban, University of Puerto Rico, Aguadilla
India Chaney, Huntington College
Luis Gonzalez, University of California, Los Angeles
Amanda Halawani, University of Arizona
Melanie Keliipuleole, Kapiolani Community College
Le’Andrea P. Mitchell, Tougaloo College
Alexis Pena, Syracuse University
Adonis Rivie, William Patterson University
Anael Rizzo, University of California, San Diego
Jason Rodriguez, California State University, Monterey Bay
Madison Stahr, Clarion University
Sheena Vasquez, Georgia Perimeter College
William Willis, Tuskegee University

Second Place
Sowda Ahmed, University of Minnesota
Emmanuel Abebrese, Washington and Lee University
Ashley Cainion, Tuskegee University
Pingdewinde Sam, San Francisco State University

Third Place
Thaiesha Wright, Spelman College


Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Adewola Osunsade, University of the District of Columbia

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Svetlana Gelpi, Universidad del Turabo
Brenna Kirk, New College of Florida
David Velazquez, Cal Poly Pomona

Second Place
Danille Berry, SUNY College


Computer Sciences and Information Management

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Rafael Aguayo, University of California, San Diego

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Daquille Campbell, North Carolina Central University
Ayzha Ward, Texas Southern University

Second Place
Martin Torres, California State University, Stanislaus

Third Place
Jennifer-Lynn Phipps, Johnson C. Smith University


Ecology, Environmental and Earth Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Brandon Beaty, Fort Valley State University
Deidre Carter, Delaware State University
Megan Ruffley, Miami University

Ecology, Environmental and Earth Sciences

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Kai Farje-Van Vlack, City College of New York
Theresa Oehmke, Massachusetts Institute of Technology
Jonathan Yee, University of Washington

Second Place
Frank Ivey, Fort Valley State University
Keith Parker, Humboldt State University
Nancy Carolina Urbano, St. Mary’s University

Third Place
Isabel D. Colon-Bernal, University of Puerto Rico
Jared Dimson, Humboldt State University
Sederra Ross, Clark Atlanta University
Kasondra Rubalcava, Humboldt State University


Mathematics and Statistics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Matthew Buhr, University of South Dakota
Vanda Johnson, Savannah State University

Mathematics and Statistics

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Dominic Gray, Norfolk State University


Nanoscience and Physics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Dante Iozzo, University at Buffalo
Donald Serna-Grey, University of Washington

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Lafayette T. DeRamus, III, University of Arkansas, Little Rock
Carmen Gil, University of Florida
Luiz Jauregui, California State University, San Bernardino
Jamar K. Liburd, University of the Virgin Islands
Angelie Rivera Rodriguez, University of Puerto Rico, Mayaguez


Science and Mathematics Education/Social and Behavioral Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Oliver Greene, Morehouse College

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Adrianna De La Torre, University of California, Los Angeles
Jahannie Torres-Rodrigues, University of Puerto Rico, Mayaguez

Second Place
Simran Shikh, Le Moyne College


Technology and Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Chloe Rento, University of Virginia
Nancy Ronquillo, University of California, San Diego

Second Place
Michael Flot, University of New Orleans

Third Place
Christine McGinn, Swarthmore College

POSTER PRESENTATIONS

First Place
Rafael Almonte, University of Virgin Islands
Kathy Ammari, City College of the City University of New York
Hector Colon, University of Puerto Rico, Mayaguez
Jeffrey Jones, University of Arkansas, Little Rock
Bryson Racoma, Kapiolani Community College

Second Place
Taliya Gunawansa, Norfolk State University
Crystal Mena, Borough of Manhattan Community College
Esdras Murrillo, Iowa State University


Graduate Awards

Biological Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Ivan Flores, University of California, Los Angeles

Second Place
Nkem Azu, Texas Southern University


Chemistry and Chemical Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Christopher Copeland, Jackson State University

Second Place
Alexandria Aloia, University of Southern California
Shenna Shearin, North Carolina A&T State University


Computer Sciences and Information Systems and Computer Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Wai Yan Elsa Tai, University of Texas, El Paso


Ecology, Environmental and Earth Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Jessica A. Fuller, Claflin University
Jasper Hobbs, Kansas State University


Nanoscience and Physics

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Janet Cowins, Clark Atlanta University

Second Place
Jasmine Olivers, University of South Florida


Science and Mathematics Education/Social and Behavioral Sciences

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Annette Tavernese, Rochester Institute of Technology
Julia Wester, University of Miami


Technology and Engineering

ORAL PRESENTATIONS

First Place
Mustafa Daloglu, University of California, Los Angeles
Shatori Meadows, Tuskegee University